Dane kontaktowe

Szkoła Jazdy EXPRES
Jan i Jarosław Pluta
Adres:
25-511 Kielce, ul. 1-go Maja 70
Telefon:
502 236 170
Biuro:
502 049 512
Kontakt
Ceny paliw na stacjach wzrosną !
Poniedziałek, 19 Styczeń 2009

Jak napisano w analizie, mijający tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem publikacji prognoz popytu na ropę przez OPEC, Międzynarodową Agencję Energii (MAE) i Departament Energii w USA. MAE w opublikowanym w piątek styczniowym "Oil Market Report" zrewidowała w dół prognozy światowego popytu na ropę o ponad milion baryłek dziennie. W 2009 r. światowy poziom konsumpcji ropy ma wynieść 85,26 mln baryłek dziennie, czyli będzie niższy o 0,6 proc. w porównaniu z rokiem 2008. W opinii ekspertów biura, w pierwszym półroczu 2009 r. ceny ropy mogą pozostać w rejonie 38-60 USD.

Jak poinformowano w komunikacie, po raz pierwszy od wielu miesięcy ceny paliw na stacjach wzrosły. Ich skala jest bardzo zróżnicowana w zależności od operatora i lokalizacji. Ceny Eurosuper 95 i oleju napędowego są wyższe od kilku do kilkunastu groszy na litrze niż przed tygodniem. Średnio za litr paliwa musimy zapłacić więcej niż 3,40 zł, czyli średnio około 8 gr/l więcej. Reflex zanotował obniżki cen jedynie dla autogazu - o ok. 3 grosze na litrze do poziomu 1,83 zł/l.

"Niestety należy się spodziewać, że kolejne dni mogą przynieść dalsze kilkugroszowe podwyżki cen na stacjach" - podkreślono.

"Zmiany, które są już widoczne na stacjach, odzwierciedlają ruch cen hurtowych w górę z początku stycznia. Ze względu na skalę tych podwyżek, właściciele stacji nie byli w stanie utrzymać cen z początku roku" - czytamy dalej.

W ocenie analityków, jeśli ceny hurtowe będą dalej rosły, a "wszystko wskazuje na to, że podwyżki utrzymają się co najmniej do połowy przyszłego tygodnia, to już niedługo za litr paliwa przy dystrybutorze możemy płacić średnio powyżej 3,50 zł". (PAP)« powrót